Občanský zákoník – velká neznámá začátku roku 2014

Tak jsme se konečně po padesáti letech dočkali, ano, nového občanského zákoníku. Proč je to taková událost? A proč se ho tolik bojíme? Určitě proto, že vzniknou nové situace, s kterými se nebudeme umět my, ani úřady vypořádat a bude trvat delší dobu, než tomu všichni přijdou „na kloub“. Občanskému zákoníku se budeme mimo jiné věnovat na lednové ZIMNÍ DÍLNĚ HR Klubu.

lejstraNový občanský zákoník je rozdělen do pěti částí: Obecná část, Rodinné právo, Absolutní majetková práva, Relativní majetková práva, Ustanovení společná, přechodná a závěrečná.

Výběr z nového občanského zákoníku:

Přináší zásadní novinky v oblasti dědictví – Dává člověku ojedinělou svobodu rozhodovat lépe o tom, co se s jeho majetkem stane po jeho smrti.

Oblast nájmu a nájemních smluv – zaměřuje se například na případy, kdy pronajímatel ponechává byt či dům nájemníkovi k uspokojení jeho bytových potřeb.

Pozemek a stavba jsou jedna věc – změna chápání vztahu mezi pozemkem a stavbou, která se na něm nachází.

Darování – rozšíření o darování podpory, darování pro případ smrti, odvolání daru pro nouzi.

Zánik závazků ad.