Společenské chování nejprůkazněji projevíme u stolu

Na dnešním semináři s Ladislavem Špačkem jsme se podívali jak se chovat u stolu a nevzbudit podezření, že jste ve společnosti omylem. Pravidla stolování a společenského chování v restauraci jsou kapitola sama pro sebe a tak jsme si ji prošli pěkně krok po kroku. Způsob, jak sedíme u stolu, jak bereme do ruky příbor, jak s ním zacházíme a jak se u jídla chováme, poukazuje na naše společenské chování a zdvořilost.

Tipy a zajímavosti ze semináře
Společensky významné místo v restauraci je místo naproti oknu. Zasedací pořádek je vhodné dodržovat i doma. Podle staré tradice matka sedí nejblíže ke dveřím.

Kam s kabelkou? V dobré restauraci dámě přisunou malou židličku na kabelku. Pokud se tak nestane, kabelku položíme za záda na židli. Doporučení - do restaurace si nebereme „montážní brašny". Platí malá kabelka malé problémy, velká kabelka velké problémy :)

Dámy zpozorněte! Každá žena by měla mít doma čtyři druhy kabelek. Business kabelku z pevné kůže, malou společenskou, psaníčko a již zmiňovanou velkou tašku.
Žena si sedá ke stolu na 1/3 židle. Protože žena nesedí u stolu proto, aby se najedla, ale aby byla krásná!

Muž v dobré restauraci si nesvléká sako, protože košile není oblečení, ale prádlo. Pokud si sako odložíte, nikdy neodkládejte na opěradlo židle. Muž má u sebe vždy dva kapesníky. Jeden pro svou potřebu, druhý pro ženu. Pokud ho ženě půjčí, žena kapesník nevrací. V obleku muži nosí vždy bavlněné kapesníky.

Pečivo nikdy neukusujeme!  Pouze ulamujeme. Nikdy u stolu nepoužijeme párátko! Nikdy nesbíráme spadlý příbor na zem! Nikdy nedržíme skleněnou číši za kalíšek, pouze za stopku!

Nestihli tento seminář? Přijďte 21. dubna do Everesty v Praze.