Ejčárův rozhovor s Jitkou Maderovou

MaderovaJitka Maderová již šest let pracuje jako vedoucí Odboru správních činností na Magistrátu města Brna. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a nadstavbové pedagogické minimum na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Většinu své profesní kariéry od roku 1989 působila ve veřejné správě.

V čem se práce vedoucí Odboru správních činností liší a v čem je naopak personální práci blízká?
Práce vedoucí odboru správních činností je vyváženým komplexem činností odborných, manažerských i personálních. Žádnou z těchto činností nelze upřednostnit.  Výhodou je, že v případě personálních činností mám odborné konzultační zázemí v podobě personálního oddělení magistrátu.

Jak se podle vás liší profese HR v soukromém a státním sektoru?
Mám jen omezenou možnost srovnání. Jak jsem již uvedla, převážnou většinu své profesní praxe právníka – úředníka jsem působila mimo soukromý sektor. Snad i díky členství v HR Klubu, kde většina členů působí v soukromém sektoru zpravidla na pozicích personalistů, mám určité povědomí o rozdílech. Zásadní rozdíl vidím ve vázanosti veřejného sektoru zákony, a to jak při obsazování pozic úředníků formou výběrových řízení, tak i v oblasti odměňování a povinnosti průběžného vzdělávání úředníků.

Zmínila jste HR Klub, proč ho navštěvujete, co Vám na něm přijde přínosné, co se Vám na něm líbí?
Na HR Klubu se mně líbí motivační charakter témat, velmi kvalitní lektoři, časová nenáročnost a pravidelnost setkávání, možnost výměny zkušeností. Jako velkou duševní odměnu pak vnímám účast na konferencích Ven z krabice.

Mohu se zeptat, co je pro vás při práci v HR nejtěžší?
Nejtěžší je dle mého názoru motivovat lidi, přesvědčit je například o tom, že odměnou mohou být nejen peníze, ale i zajímavý úkol nebo účast na školení s uznávaným lektorem.

A co naopak nejlehčí/nejpříjemnější?
Za nejpříjemnější považuji, když se daří pozitivně měnit myšlení lidí – používám příměr nahradit slovo „musím“ slovem „chci“.

Co byste popřála HR do dalších let?
Mnoho dobrých nápadů a ještě více energie k jejich uskutečňování!

Máte nějaké nápady, co byste případně ráda zlepšila, inovovala, změnila?
Uvítala bych diskusi nad výběrem témat dle aktuálních potřeb členů Klubu a zveřejnění termínů jejich prezentace.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Juračková